20 Eylül 2011 Salı

"Bu taraftayım!"

Provincie Limburg (Governance of Maas), Maastricht


Davete ev sahipliği yapan Provincie Limburg, konuklarının gelmesinden duyduğu heyecanı gizleme ihtiyacı duymadı. Ancak konuklarını karşılarken koltuğundan hiç kalkmaması, uzun zamandır mücadele ettiği hastalığından henüz tam anlamıyla kurtulamamış olduğu şüphesini doğurdu. Snelder B.V. tasarımı elbisesi ile her zamanki tarzından ödün vermeyen Limburg, aslında zaten bu daveti, iyileştiğini daha çok kendine kanıtlamak için veriyordu.

The host of the party, Provincie Limburg, was not hiding her excitement when new guests arrived. But she never standed up in order to greet her guests, and her still position on her chair caused the suspicion that she couldn't get totally well after years of coping with the serious illness. With her dress designed by Snelder B.V., she was stylish as always, and actual reason of this party was to prove herself that she was healthy again.

16 Eylül 2011 Cuma

Partiden sıkılmak


Bonnefanten Museum, Maastricht.


Partiden fazlasıyla sıkılan ve akıllı telefonuna sarılan, muhtemelen partidekilerin giydikleriyle ilgili tweet atan Bayan Bonnefanten'in bu partiye gelmesi bile mucizeydi. Genç yaşında sosyetenin gözbebeği olmayı başarmış, her kokteyle beklenir olmuştu, ne giyeceği bütün konuklar tarafından merakla bekleniyordu. Aldo Rossi tarafından tasarlanmış kıyafetiyle oldukça iddialıydı, ancak anlaşıldığı üzere tanıdığı pek yoktu, ortamdan zerre hazzetmemişti ve neden hala ortamda boy gösterdiği bir muammaydı. Galiba sıkıntılı karizması yapmayı seviyor, ayrıca elbisesini herkesin gördüğünden emin olmak istiyordu.

Miss Bonnafanten was clearly dying of boredom, she was rescued by her smartphone, possibly by giving her the opportunity to tweet about other people's clothes. Actually, seeing Miss Bonnefanten in this party was a miracle itself; despite being young she was considered as a member of high society, she was invited to every organization, and her style was always the focus of attention. Again, she was quite glittering with her dress, designed by Aldo Rossi, but it can be seen that she didn't know anyone around, she didn't like the party, and there was a question mark about her insisting presence here. Probably she was thinking that being bored looked cool, and also she wanted to be sure that everyone had seen her magnificent dress.